Maranki Alkali Diyeti ile Zayıflama

0
485

Hayatta her şey bir dengedir. Dengede olmak zorundadır. Dengesiz bir madde yere düşmeye, dengesiz bir ilişki bitmeye, dengesiz bir vücut bozulmaya mahkumdur. Vücudun dengede olması demek insanı hayatta tutan sağlığın iyi gitmesi, vücut sisteminin düzenli çalışması demektir. Düzenli ve sorunsuz çalışan bir vücuda sahip olmak biraz çaba ister.

İnsan vücudunda da ne ekersek onu biçeriz. Ona iyi davranırsak ancak sağlık problemimiz olmaz. İnsan vücudunun dengede olmasının son yıllardaki kavramına yeni bir ışık getiren beslenme uzmanları ve hekimler asit-baz (alkali) dengesine dikkat çekmektedir.

Tükettiğimiz gıdalar kendi yapısı gereği vücutta da bazı etkiler bırakır. Yani asitli ya da asidik gıdalar vücuttaki asit oranını arttırır, bazik gıdalar ise vücudun bazik değerinin artmasına neden olur. İşte vücuttaki bu denge olması gerektiği gibi korunduğu taktirde insan sağlıklı olur.

Asit-baz arasındaki değerlere pH adı verilir. Yani bir maddenin pH değeri bilindiği taktirde asidik ya da bazik olduğu o değerden kolayca anlaşılır. pH değeri bir şeyin asit baz (alkali) oranını gösterir. pH aralığında 0-6 arası asit, 7 normal yani nötr, 8-14 arası ise bazdır. Yani bir şeyin pH’ı 3 ise o madde asidiktir.

İnsan vücudunun normal pH’sı 7.4’tür yani alkalidir. Dolayısıyla insan vücudu, pH’sına uygun değerlerde korunursa daha sağlıklı olur. Metabolizmayı yavaşlatmadan bu alkali pH değerlerini korumak için bazik yani alkali değerlerdeki gıda ürünleri tüketilmelidir. Zayıflamaya yönelik bu yeni çalışma fazla kilo problemi olan kişilerde denenmiş ve alkali beslenme kilo verme alanında yerini sağlamlaştırmıştır. Alkali diyetinin buluşunu prof.dr. Ahmet Maranki yapmıştır. Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ahmet Maranki alkali diyetini insan vücudunun pH’ına uygun pH’larda beslenerek ve her gün alkali su içerek gerçekleştiğini savunmaktadır. Aynı prensiple asidik besinlerin insan metabolizmasını yavaşlattığını dolayısıyla zayıflamayı engellediğinin altını çizmektedir.

Günümüzde Deniz Seki, Bergüzar Korel, Çağla Kubat, Hadise gibi ünlüler başta olmak üzere bir çok fazla kilolarıyla başı dertte olan kişiler alkali diyetini uygulayıp bir ayda 7-8 kilo verdiler.

Maranki alkali diyetinde öncelikle diyet boyunca alkali su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Bu alkali suyun içeriğini ise 2 litre suya 2 yemek kaşığı ingiliz sodası ya da yoksa normal karbonat atıp elde edebilirsiniz. Gün boyunca bu 2 litre su tüketilmelidir. Ayrıca alkali diyeti boyunca alkali gıdalar tüketilmelidir.
Alkali gıda ürün grupları şu şekildedir; bütün sebzeler (ıspanak, börülce, brokoli, bamya, kereviz, lahana,pırasa, taze fasulye, barbunya, gibi), domates, fındık, ananas, badem, muz, şeftali, üzüm, portakal, mandalina, tüm baharatlar. Asidik gıda ürün grupları ise; et, peynir, süt, hazır gıdalar, şeker ve şekerli gıdalar, rafine edilmiş gıdalar, kızartmalar, çay, kahve, un şeklindedir.

TEILEN

CEVAP VER